GenelHaberManşetY. Manşet

MEBBİS Nedir? Öğretmen Girişi Nasıl Olur?

MEB Mebbis nedir? mebbis.meb.gov.tr öğretmen girişi nasıl olur? Mebbis Şifremi Unuttum. Mebbis şifre değişikliği nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olarak kurulan kısaca MEBBİS şeklinde adlandırılan ve ilk olarak okullarımız olmak üzere birçok sistemi online olarak takip etmemizi sağlayan sistemdir. Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri sayesinde ülkemizdeki tüm görev yapan, eğitim görevlileri, kendilerine uygun olan MEBBİS modülünü seçerek, online ortamda işlerini kolay ve gayet hızlı olarak gerçekleştirebiliyor. www.mebbis, mebbis.meb, mebbis.meb.gov.tr

Mebbis nedir? Mebbis Şifresi Nasıl Alınır?

mebbis.meb.gov.tr

Var olan Mebbis sitesi üzerinden girişler yapılırken kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Sonrasında güvenlik kodu süreçlerinin tamamlanmasıyla sistem açılır. Her kullanıcı için özel sayfa var olurken yapılmış ve yapılmakta olan tüm işlemler bu sayfa üzerinden görüntülenebilmektedir. Sol bölümde devlet kurumları, özel eğitim ve özel öğretim, personel işlemleri, ölçme değerlendirme, mali takip modülleri, diğer projeler sayfaları listelenir. Mebbis öğretmen girişi için şifre alımları şarttır. Bunun için https://mebbis.meb.gov.tr adresinden “şifremi unuttum” diyerek yeni şifre alımları yapılabilmektedir. Şifre oluşturma süreçleri de bu şekilde tamamlanır. Ardından şifre değişiklikleri ayarlar kısmından yapılırken Mebbis kullanıcıları için var olan şifre hatırlatma bölümünden şifre işlemlerinizi zahmetsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

UNUTULAN ŞİFRE NASIL YENİLENİR?

Unutulan şifreler için MEBBİS ana sayfadan şifremi unuttum linkine tıklanarak https://mebbis.meb.gov.tr/sifrehatirlat.aspx sayfasına gidilir.

Şifrenizi tekrar belirlemek için açılan sayfadaki gereken bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bilgiler doğru ise kullanıcınıza bağlı Cep Telefonunuza onay SMS gönderilecek ve yeni şifrenizi belirleyebileceğiniz bölüm açılacaktır. 

Yeni şifrenizi belirlerken son üç şifrenizden farklı bir şifre belirlemeniz gerekmektedir.

Şifrenizin sadece numaralardan veya sadece harflerden oluşmamasına, harf, numara ve noktalama işaretlerini içermesine dikkat ediniz.

TELEFONA ŞİFRE GELMEZSE NE YAPMALIYIM?

Onay SMS İ MEBBİS te kayıtlı cep telefonunuza geleceği için MEBBİS tek kayıtlı cep telefonunuzun güncel olması gerekmektedir. Telefon numaranız değişti ise okul idaresine telefon değişikliği dilekçesi verip dilekçenizin okul idaresi tarafından DYS sistemine yüklenen kayıt numarası ile şifreniz yenilenebilecektir.

MEBBİS/KİŞİSEL ŞİFRE MODÜLÜNDE YAPILAN GÜNCELLEME İLE KURUMUNUZDA GÖREVLİ ÖĞRETMEN/PERSONELLERE KİŞİSEL ŞİFRELERİNİN VERİLEBİLMESİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YÖNTEMLER DOĞRULTUSUNDA İŞLEM YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.


GEREKÇE: KİŞİNİN ŞAHSİ (KİŞİSEL MEBBİS) ŞİFRESİNİN KİŞİNİN BİLGİSİ DIŞINDA DEĞİŞTİRİLEMEMESİ
Kişisel Şifre Modülü Yeni Hali
KİŞİSEL ŞİFRE YENİLEME YÖNTEMİ:(CEP TELEFONU DEĞİŞMEDİYSE)
YUKARIDAKİ KISIMDA KİŞİNİN CEP TELEFONU DEĞİŞMEDİYSE AŞAĞIDA YER ALAN ŞİFREMİ UNUTTUM LİNKİNDEN KİŞİ KENDİSİNE YENİ ŞİFRE OLUŞTURACAKTIR.
https://mebbis.meb.gov.tr/sifrehatirlat.aspx
YUKARIDAKİ KISIMDA KİŞİNİN CEP TELEFONU DEĞİŞTİYSE 1. YÖNTEM: Kişisel MEBBİS’ e e-devlet girişi kısmından e-devlet şifresi ile mebbise giriş yapılıp/bilgi düzeltme kısmından hatalı olan cep telefonu/e-posta adresi güncellenip “Bilgilerimi Güncelle” butonuna tıklanır.

  1. YÖNTEM: Kişi dilekçe ile kurumuna başvurup, kurum DYS den “Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcı” rolündeki kullanıcı dilekçeyi DYS ortamına kaydederken “Dilekçe Bilgileri” Kısmından T.C. Kimlik No, Telefon No ve Email kısımlarının eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Kayıt edilen evrak aldığı sayı ve tarih not edilir.
    Kurum MEBBİS Kullanıcı adı ve şifresi ile MEBBİS’ e giriş yapılıp Kişisel Şifre Modülünden şifresi güncellenecek personel seçilir.
    Aşağıda DYS Sayı ve DYS Tarih(GG/AA/YYYY) kısımlarına dilekçenin aldığı tarih ve sayı girilir ve “DYS Sisteminden Cep Telefonunu Getir” butonuna tıklanır, üstten “KAYDET” butonuna tıklanıp kaydedilir. Cep Telefonu güncellenen kişi https://mebbis.meb.gov.tr/sifrehatirlat.aspx linkinden yeni şifre oluşturabilir veya aşağıdaki şifre kısmına yeni şifre yazılabilir.
    Not: Yeni şifre belirlenirken en az 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, küçük harf, rakam ve karakterlerden oluşmalıdır.

. .

mebbis.meb.gov.tr
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı