GÜNCELHaberManşet

Özel Eğitim Öğrencileri İçin Çerçeve Yaz Tatili Programı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 24.06.2020 tarih ve 8411508 sayılı yazısına istinaden özel eğitim gereksinimli çocuklar için 8 hafta sürecek yaz tatili programı uygulanacaktır. Çerçeve Yaz Tatili Programı

 ÇERÇEVE YAZ TATİLİ PROGRAMI

–         13-17 Temmuz

 –         20-24 Temmuz

 –         27-31 Temmuz

 –         3-7 Ağustos

 –         10-14 Ağustos

 –         17-21 Ağustos

 –         24-28 Ağustos     

YAZ PROGRAMINI HAZIRLAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

1-    Öğrencinizin eğitim öğretime ara vermeden önce bireyselleştirilmiş eğitim programında hangi hedef/ hedef davranışta kaldığını belirleyin. Gerektiğinde performans belirlemek için öğrencinin ailesinin tarafından çekilen videolardan da yararlanabilirsiniz

2-   Öğrenciniz için eğitim öğretim yılı sonunda ulaşmasını planladığınız hedef/ hedef davranışları Etkinlik Takip Çizelgesine (Tablo-1) listeleyiniz. (Yaz programı öğrencinin 2019-2020 eğitim öğretim yılında kazanması beklenen hedef/hedef davranışlardan oluşacaktır. Aynı zamanda bir sonraki öğretim yılında kazandırılması düşünülen hedef/hedef davranışlara geçiş niteliğinde olacaktır.)

3-   Etkinlik takip çizelgesini önereceğiniz hedef/hedef davranış sayısı doğrultusunda ihtiyacınız kadar çoğaltınız.

4-   Etkinlik takip çizelgesine öğrenci velisinin hedef/hedef davranışları çocuğuyla çalışırken kullanabileceği etkinlikleri, oyunları, kaynakları ve notlarınızı ekleyin.

5-   Aileleri çocuklarıyla yapabilecekleri etkinlik ve oyunları çeşitlendirebilmek için kullanacakları kaynaklar hakkında bilgilendirin. Tablo-3′ te yer alan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanmış kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

6-   Etkinlik takip çizelgesinde yer alan etkinlik ve oyunları öğrenci ihtiyacına göre Tablo-2 de yer alan Yaz Tatili Programına öğrenci velisiyle birlikte yerleştirin.  Yaz Tatili Programında belirtilen saatler fikir vermesi amacıyla konulmuştur. Öğrenci velisine saatlerin çocuğun özelliklerine göre esnek hale getirebileceğini belirtin.

7-   Yaz tatili sonunda öğrencinizin yaptığı ürünleri, etkinlikleri gösteren fotoğraf ve videoları öğrencinizin ürün dosyasına ekleyin.

Yaz tatili çerçeve programını indirmek için tıklayınız.

. . Çerçeve Yaz Tatili Programı

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

    1. Etkinlik Planları öğrencilerin sınıf, branş, özel eğitim öğretmeni tarafından yapılacak olup, gerektiğinde Rehberlik öğretmenlerinden yardım alınacaktır. Bu görevin Rehberlik öğretmeni tarafından yapılması beklenmemelidir. Okul müdürleri bu görevlendirmeyi yaparken öğrenciyi en iyi tanıyan ve hedef ve kazanımların ne kadar gerçekleştiğini tespit edecek öğretmenleri görevlendirmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı