GenelGÜNCELHaberManşet

Tüm İllerde Okul Öncesi, İlkokul, 8 ve 12. sınıflar Açılacak

1 Mart 2021 Pazartesi günü yapılan Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın açıklamasında bulundu. Erdoğan 1 Mart itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın açıklamalarının satır başları şöyle;

100.000 nüfusa düşen vaka sayıları başta olmak üzere iller 4 gruba ayrıldı. Her hafta riske göre illerin risk durumu güncellenecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurullarımız bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemeye gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasındaki sokağa çıkma çıkma sınırlaması ise sürecek.

Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebileceklerdir.

Halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’ de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde Valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

Nikah ve nişan merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir.

Sivil toplum kuruluşlarım, meslek odaları, kooperatifler vb. kuruluşların genel kurulları düşük ve orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.

. .

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Arkadaşlar ben orta riskli bölgedeyim bizim burada ortaokullar açılacak ama hangi gün 2 Mart mı yoksa 8 Mart mı? bunu anlayamadım birisi yardımcı olursa çok sevinirim

    1. Düşük ve orta riskli illerdeki okullar 2 Mart tarihi itibari ile okulların yapacağı planlamaya göre seyreltilmiş olarak 2 gün okula başlayacaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı