YAŞAM

Yerli Aşıda İnsan Çalışmalarına Başlanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 13 adayı aşı çalışmasının olduğunu, bu aşılar içerisinde 5 aşının ön planda ilerleme kaydettiğini söyledi. Bu 5 aşıdan 3’ünü erken dönemde insan çalışmalarına başlayabileceğini ifade eden Sağlık Bakanı Koca insan çalışmaları için 1000 kişilik dozun üretimine başlandığını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasını şu şekilde sürdürdü.

“45 dakikada stabilizasyon sağlayıp sağlamayacağı görülecek. Gönüllüler üzerinde bu aşının faz1 uygulaması başlamış olacak. Kişi sayısı 44 olacak. Devamında yüzlerle ifade edilen sayı olacak. Daha çok aşının güvenirliğini ve dozunu ayarlamak açısından. Faz3 çalışması da yurt dışı dahil olmak üzere 10 binlerle ifade edilmeyle planlanıyor.”

“5 günlük zaman diliminde tetkikler yapıldıktan sonra, karantinaya alındıktan sonra ilk uygulamayı yapmış olacağız. Bu süreç iki haftalık bir zaman gerektirmiş olacak. Muhtemelen 2 hafta sonra insan deneme aşı uygulamamız yapılıyor olacak. 3 aşıda insan üzerindeki çalışmalar başlayacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı