GenelGÜNCELHaberManşet

İlkokullarda okutulmakta olan Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ilişkin açıklama

İlkokul Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersine Kim Girecek? Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ilkokullarda okutulmakta olan Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ilişkin resmi yazı yayımladı. Resmi yazı şu şekilde;

İlkokullarda okutulmakta olan Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
derslerine girecek öğretmenler konusunda tereddütler yaşandığına ilişkin Genel Müdürlüğümüze ulaşan bildirimler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bu kapsamda ilkokullarda okutulmakta olan Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine öğretmenlerin ilgi Yönetmeliğin 43’üncü maddesinin 3’üncü fıkrasında yer alan hüküm doğrultusunda girmesi sağlanacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 43. Maddesinin 3. fıkrası ise şu şekilde.

(3) (Değişik:RG-16/6/2016-29744) İlkokullarda bütün derslerin sınıf öğretmenlerince okutulması esastır. Ancak Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri okulun kadrolu alan öğretmenlerince okutulur. Okulda kadrolu alan öğretmeni bulunmaması durumunda; bu dersler aynı eğitim bölgesinde, yoksa diğer eğitim bölgelerindeki kadrolu alan öğretmenlerince okutulur. İhtiyacın kadrolu alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda, bu dersleri okutmak üzere, mezun olduğu yükseköğretim programı itibarıyla atamaya esas olan alana öğretmen olarak atanabilme şartlarını taşıyanlar ek ders karşılığı görevlendirilebilir. Bu şekilde de ihtiyacın karşılanamaması durumunda bu dersler yükseköğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile de okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler sınıf öğretmenince okutulur.

İlkokul Yabancı Dil ve Din Kültürü

. . İlkokul Yabancı Dil ve Din Kültürü

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı