GenelGÜNCELHaberManşet

MEB Açıkladı. Okul Aile Birliği Toplantıları Yapılacak

Okul Aile Birliği Toplantıları Yapılacak mı ? Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Okul Aile Birliği Toplantılarının Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılması gerektiğini açıkladı.

Koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik ülkemizde alınan tedbirlerin bir kısmında toplantı ve etkinlik gibi faaliyetler ertelenmişti. Bu nedenle Okul Aile Birliklerinin Genel Kurul Toplantılarının ertelenip ertelenmeyeceği, ertelenecekse mevcut yönetim ve denetim kurullarının görevlerinin devam edip etmeyeceği hususlarında tereddüte düşülmüştü.

Okul Aile Birliği yönetmeliğinde genel kurulun her yıl toplanacağı ve genel kurulun düzenli bir şekilde yapılmasından da okul müdürünün sorumlu olduğu belirtilmiştir. Ancak genel kurulun yapılamaması durumunda nasıl bir yol izleneceğine dair bir düzenlenmeye yer verilmemiştir.

Aynı şekilde, yönetim kurulunun görev süresinin bir yıl olduğu emredici kural olarak belirtilmiştir. Bu bir yıllık sürenin hak düşürücü süre olduğu görülmektedir. Ancak, genel kurulun yapılamaması, dolayısıyla, yeni yönetim kurulunun oluşturulamaması durumunda eski yönetim kurulunun görev ve yetkilerinin devam edip etmeyeceğine dair bir hükme yer verilmemiştir. Böyle olunca, bir yıllık sürenin sonunda yönetim kurulunun yetkisi kesin bir şekilde sona ereceğinden ve talimat verilmek suretiyle yetkilendirilmelerinin de söz konusu olamayacağı değerlendirilmektedir.

O.A.B. Yönetim Kurulunun görev süresinin bir yıl olarak sınırlandırılmış olması nedeniyle, erteleme durumunda yönetim kurulunun yetkilerinin tartışma konusu olabilecektir. Bu nedenle Okul Aile Birliklerinin Genel Kurul Toplantılarının Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılması gerekmektedir.

Okul Aile Birliği Toplantıları Yapılacak mı ?

Milli Eğitim bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 15.10.2020 tarihli yazısı şöyle:

Okul Aile Birliği Toplantıları Yapılacak mı

. .

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı