GenelGÜNCELHaberManşet

MEB Özel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Öğretim Sürecinde Yapılacak İşlemler Konulu Resmi Yazı Yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 28.09.2020 tarihli ” Eğitim Öğretim Sürecinde Yapılacak İşlemler Hakkında ” resmi yazı yayınladı. Buna göre; Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim yoluyla birlikte yürütüldüğü dikkate alınarak özel eğitim okul yöneticileri ile bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okul yöneticilerince haftalık ders çizelgelerinin oluşturularak öğretmenlere tebliğ etmeleri istendi.

Resmi yazıya göre; Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin özellikleri ve öğrencilerin yüksek yararı dikkate alınarak özel eğitim okulu ve özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenlerin (aynı sınıfa giren branş ve özel eğitim öğretmeni dahil) idare tarafından okul ve/veya sınıf türünün haftalık ders çizelgesine uygun olarak ücret onayı alınmış ve kendilerine tebliğ edilen ders programları doğrultusunda EBA üzerinden canlı ders veya diğer çevrimiçi platformlar ile öğrencilerin eğitime erişimlerini sağlaması gerekmektedir. Öğretmenler ekteki formu okul idarelerine sunarak eğitimlerini denetime açık hâle getirecek ve il/ilçe düzeyinde ücret onayları alınarak ek ders ödemeleri yapılabilecektir.

Çeşitli sebeplerden kendilerine tebliğ edilen ders sayısı kadar ders yapamayan öğretmenlerin de kendilerine tebliğ edilen ders programı dikkate alınarak maaş ve ek ders ücretinden yararlandırılması sağlanacaktır. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü tebliğ edilen haftalık ders çizelgesindeki derslere yönelik EBA üzerinden canlı ders veya diğer iletişim kanallarıyla ders yapamayan öğretmenler için gerekli tedbirlerin alınması ve öğrencilerin eğitime erişimlerinin sağlanması gerekmektedir. Haftalık olarak okul idaresinin belirleyeceği günlerde öğretmenlerin ders defterleri okul yönetimince kontrol edilecek ve onaylanacaktır.

Eğitim Öğretim Sürecinde Yapılacak İşlemler
Eğitim Öğretim Sürecinde Yapılacak İşlemler

. . Eğitim Öğretim Sürecinde Yapılacak İşlemler Konulu Resmi Yazı Yayımlandı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Okul öncesi 5 yaş özel eğitim sınıfındayım, tebliğ edilen ders sayısı ; pazartesi 5 saat yüz yüze eğitim, Salı 5 saat yüz yüze eğitim. toplamda 1 Hafta için 10 saat. Haftanın geri kalan günlerinde uzaktan eğitime dair okul öncesi için açıklayıcı hiç bir yazı yok denildi ve uzaktan eğitim programımızın hazırlamasını yapamadık.2 gün yüz yüze eğitim dışında okul öncesi hiç bir öğretmenimiz kalan sürelerde müfredat tamamlamasını uzaktan yapamamaktadır. Lütfen daha açıklayıcı bilgiyi okul müdürlüklerimize iletin lütfen. Nöbetlere hiç değinmiyorum bile, Keyifen 2 haftada bir nöbet veriliyor. Geçen hafta nöbet verildi bu hafta yok. ikili eğitim yapılan bir okulda sabahtan akşama kadar tam gün nöbet tuttuk. Duyun artık sesimizi.

    1. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 29.09.2020 de yeni bir yazı yayınlanması beklenmektedir. Bu yazı ile öğretmenlere ders yükünün tamamının istediği platformlardan verilmesinin önü açılması ve ders görevini yerine getiren öğretmenlerin ücretlerini tamamen almaları beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı