GenelGÜNCELHaberManşet

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenler Haftada 1 Gün Okula Gidecek

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenler Okula Gidecek mi? 19.11.2020 tarihli Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzalı “Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi’ konulu resmi yazı yayımlandı. Resmi yazıya göre okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir.

20 Kasım 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uzaktan eğitim yapılacak

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi mevsim şartlarının da etkisiyle artan Covid-19 salgını sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan karar gereği 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmî ve özel örgün
eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarındaki tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerine 20 Kasım 2020 – 04 Ocak 2021 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir.

Bu bağlamda, ilgi (a) Yönetmeliğin, Ek 2 ve ilgi (b) Yönetmeliğin Ek 3.
durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler” başlıklı maddeleri gereğince aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde uzaktan eğitim faaliyetleri yürütülecektir.

1-Resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarında 20 Kasım 2020 – 04 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitime ara verilmiştir.

Uzaktan Eğitimler TRT EBA TV, EBA portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden gerçekleştirilecek

2-Resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında etkinlikler; ilkokullarda, ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında tüm dersler canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV. EBA portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.

3-İlkokul ve ortaokullarda ilgi (c) Çizelge, imam hatip ortaokullarında ilgi (ç) Çizelge, ortaöğretim kurumlarının tamamında ilgi (d) Çizelge, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ilgi (e) Çizelge esas alınarak dersler; canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV. EBA portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim yolu ile işlenecektir.

4-Ortaokullarda ilgi (c) Çizelge’nin Açıklamalar bölümündeki 7. Madde, imam hatip ortaokullarında ilgi (ç) Çizelge’nin Açıklamalar bölümündeki 4 ve 5. Maddeleri doğrultusunda yapılan uygulamalara uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına ara verilecek

5-Belirtilen tarihler arasında resmî/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına 04 Ocak 2020 tarihine kadar ara verilecek olup ayrıca pansiyonlarda da barınma hizmeti verilmeyecektir.

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) ertelendi

6-2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için ilkokul 3. Sınıflara yönelik “İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP)” uygulama süreci ve takvimine ilişkin işlemler, okulların yüz yüze eğitime açılmasına kadar ertelenmiştir. Bu süre içerisinde okullara gönderilmiş olan “Öğrenci Belirleme Aracı (ÖBA)” ve “Öğretmen Yönergeleri Formu (ÖYF)” daha sonra kullanılmak üzere muhafaza edilecektir.

Canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacak

7-Süreç içerisinde hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacaktır.

Öğretmenler Okula Gidecek mi?

8-Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak. Sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.

Yeni nakil başvurusu alınamayacak

9-Öğrencilerin nakillerine ilişkin işlemler için 18 Kasım 2020 Çarşamba tarihine kadar olan başvurular işleme alınacak, yeni başvuru alınmayacaktır. Nakil ve geçiş başvurusunda bulunan öğrencilerin nakil kabul ve ret işlemleri 20 Kasım 2020 Cuma günü okul yönetimlerince
sonuçlandırılacaktır.

4 Ocak 2020 tarihine kadar yüz yüze ve uzaktan sınav yapılmayacak

10-4 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacaktır. Bu tarihten sonra sınavların; ilgi (f) ve (g) yazılarda belirtilen ölçme ve değerlendirmeye ilişkin usul ve esaslar kapsamında okul ortamında yüz yüze yapılması planlanmaktadır. Ancak 04 Ocak 2021 tarihinden sonra ölçme ve değerlendirme faaliyetleri ile ilgili
hususlar salgın sürecinin seyrine göre değerlendirilerek ayrıca duyurulacaktır.

11-Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün ilgi (ğ) ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ilgi (h) yazıları kapsamında gerçekleştirilen uygulamaya dayalı dersler 04 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze yapılmayacaktır.

RAM’ lar hizmet vermeye devam edecek

12-İlk kez eğitsel değerlendirme ve tanılaması yapılacak bireyler için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) hizmet verilmeye devam edilecektir.

Bilsem Bireysel Değerlendirme Sınavları yapılmayacak

13-Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçim sürecinde yetenek alanlarına ilişkin olarak gerçekleştirilen bireysel değerlendirmeler yapılmayacaktır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılan bireysel eğitimler yüz yüze devam edecek

14-5580 sayılı Kanun kapsamında olan tüm özel öğretim kurumlarında 20 Kasım 2020 04 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmiştir. Sadece Kanun kapsamında olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılan bireysel eğitimler yüz yüze devam edecek, ancak grup eğitimleri yapılmayacaktır.

15-5580 sayılı Kanun kapsamında yaygın eğitim faaliyeti yapan özel öğretim kurumlarında dönem sonu sınavları sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecektir.

Eğitim kurumlarındaki eğitim ve öğretim faaliyetleri ile diğer hususlara ilişkin açıklamalar daha sonra ayrıca yapılacak olup yukarıdaki usul ve esaslar çerçevesinde bütün öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecine katılımına yönelik gerekli tedbirlerin hassasiyetle alınması hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ziya SELÇUK
Bakan

Öğretmenler Okula Gidecek mi?

. .

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı